blogdinamo

Sportul Studentesc – Dinamo 0-2

In Campionat, Meciuri, Opinii on septembrie 1, 2011 at 16:11

Dinamo  a castigat in Regie, in etapa a IV-a impotriva echipei gazde Sportul Studentesc cu 2-0 gratie golurilor inscrise in repriza a II-a de Danciulescu si L. Ganea, ambele din pasele lui Gabi Torje, pe care presa il da ca transferat in Italia.  In urma acestei victorii, Dinamo ramane lider in campionat, fiind singura echipa ce a acumulat maxim de punte, care n-a primit gol si probabil ca de luni si singura echipa neinvinsa ( Sibiul cealalta echipa neinvinsa jucand luni la Medias cu Gaz Metan).

PRIMUL 11 SI REZERVELE CARE SUNT LIDERI
Liviu Ciobotariu a inceput meciul cu : Balgradean – Diabate, Moti, Scarlatache, Rus – C. Munteanu, D. Stoica, Kone, Torje – M. Niculae si Danciulescu.  Rezerve au fost: Curca, Patrascu, Grigore, Tucudean, Alexe si L. Ganea.

SCHIMBARI INSPIRATE CU GANDUL LA UEFA LEAGUE
Cum joi, in UEFA League, Grigore este suspendat Ciobi a ales sa joace cu linia de fund pe care probabil ca o va folosi si impotriva ucrainienilor.  O alegere inteleapta mai ales in conditiile in care Dinamo n-a primit astazi gol.   De asemenea, antrenorul lui Dinamo a ales sa joace cu M. Niculae ( care este suspendat pentru cumulul de cartonase pentru meciul de joi) dar care a aratat pana acum ca era in vana, Ciobi neriscand astfel meciul cu Sportul dar si pastrand titularii pentru joi (Danciulescu si L. Ganea) mai proaspeti.

La 0-0 Ciobi a mutat inspirat a scos un mijlocas defensiv pe D. Stoica si introdus si introdus unul ofensiv Alexe.  Prin aceasta mutare Dinamo a castigat in viteza iar Stoica a fost menajat pentru returul cu Vorskla.  Alexe a bifat peste 30 de minute si probabil ca va fi titular duminica impotriva Otelului, el fiind suspendat pentru meciul cu Vorskla.

Mutarea cea mai inspirata a lui Ciobi a fost inlocuirea lui Danciulescu ( care tocmai marcase un gol din pasa perfecta lui Gabi Torje ) cu L. Ganea, care a intrat in minutul 63 si a marcat dupa numai  5 minute pentru 2-0, gol ce a transat practic meciul.

Ultima schimbare cea a lui Torje( cel mai bun dinamovist astazi) cu Bakaj a fost una logica, din moment ce Gabi era epuizat fizic si a cerut schimbarea.

FELICITARI PENTRU VICTORIE SI POZITIA IN CLASAMENT
Una peste alta lui Ciobi i-a iesit astazi totul de la primul 11 la schimbari si la rezultatul final, el reusind sa-si mobilizeze jucatorii dupa infrangerea din Ucraina. Nu este putin lucru, tinand cont de anii precedenti cand Dinamo nu reusea sa lege 2, 3 victorii in campionat.  Faptul ca Dinamo n-a primit gol, desi a jucat cu o aparare schimbara fata de ultimul meci, este iarasi un semn bun pentru meciul de joi din UEFA League.

DANCIUL LA BORNA 197, TORJE MVP, GANEA REVENIRE CU GOL
Pe langa intreaga echipa care a jucat bine, trebuie remarcat faptul ca  Ionel Danciulescu a ajuns la un gol de locul 2 in clasamentul all time al marcatorilor romani cu 197 de goluri. De asemenea, il remarcam pe L. Ganea care a revenit cu gol si pe care -l asteptam sa inscrie si joi impotriva lui Vorskla.  Pe Gabi Torje, il aplaudam pentru pasele de gol reusit si travaliul de care da dovada, fiind cel mai bun jucator de pe teren.

ALATURI DE ECHIPA JOI
In Regie, Dinamo s-a bucurat de prezenta a circa 5000 de suporteri.  Joi in UEFA League, pe stadionul Dinamo, jucatorii lui Dinamo au nevoie de prezenta unui public numeros si cald care sa dea curaj echipei, sa puna presiune pe ucrainieni si sa poarte pe Dinamo spre victorie.  Veniti alaturi de echipa. Dinamo are nevoie acum de noi! Hai Dinamo!