blogdinamo

FC Vaslui – Dinamo 2-0

In Campionat, Meciuri, Opinii on mai 1, 2011 at 15:38

Roş-albii s-au apropiat neaşteptat de primele două clasate ca urmare a rezultelor din ultimele două runde, dar galben-verzii le-au năruit orice speranţe după un meci disputat.

Diamantele Vasluiului, Wesley şi Adailton, au fost şi de această dată cei mai buni jucători de pe teren. În chiar primul minut de joc, veteranul a trimis balonul în plasă, dar golul a fost anulat pe motiv de ofsaid, pentru ca în minutul 7, reluarea lui Wesley din patru metri să treacă puţin pe lângă poartă.

Dănciulescu a avut şi el o bună oportunitate în minutul 22, asta după ce Torje a şutat în blocaj din marginea careului. Deschiderea de scor a fost consemnată în minutul 24, la un corner executat de Adailton, şi finalizat de Wesley din opt metri ca urmare a unei neatenţii a defensivei oaspete.

Tot Wesley putea să facă 2-0 în minutul 33, la o combinaţie cu Genchev, fază la care s-a şi accidentat, iar la pauză a fost înlocuit cu fundaşul Pavol Farkaş. În minutul 44, Torje a scăpat singur spre poartă la greşelea lui Cânu, dar în locul unui şut sau a unei pase spre Dănciulescu, a preferat să dribleze şi a fost deposedat în cele din urmă.

La două minute de la reluare, FC Vaslui a dat lovitura de graţie prin căpitanul ei, Gabriel Cânu (48). Adailton a executat perfect un corner până la Papp, acesta a recentrat în careu, iar fundaşul a marcat cu o lovitură de cap din patru metri.

Cu palmares net pozitiv în întâlnirile cu Andone, Viorel Hizo a ştiut ce are de făcut pentru a câştiga meciul. Vasluienii s-au închis excelent, iar Dinamo nu a mai contat chiar dacă pe teren au apărut Ţucudean sau Bakaj. Eşecul i-a scos şi din lupta pentru titlu pe roş-albi, aflaţi la 12 puncte în spatele liderului Oţelul.

FC VASLUI – DINAMO 2-0

FC Vaslui: 1. Kuciak – 4. Gencev, 3. Papp, 28. Cânu, 20. Milanov – 8. Gheorghiu (11. Milisavljevici ’67), 30. R. Costin, 80. Wesley (26. Farkas ’46), 18. Sânmărtean – 10. Adailton, 25. Yero Bello (9. Pouga ’87). Antrenor: Viorel Hizo

Dinamo: 23. Naumovski – 3. Rubio, 24. Găman, 4. Moţi, 2. Diabate – 5. Kone (17. C. Munteanu ’82), 8. Pătraşcu – 22. Torje, 25. Dănciulescu (20. Bakaj ’70), 10. Alexe – 19. L. Ganea (9. Ţucudean ’53). Antrenor: Ioan Andone.

Cartonaşe galbene: Pătraşcu ’37, Yero Bello ’50, Milanov ’54, Adailton ’80 / Rubio ’47, Diabate ’77

Arbitri: Robert Dumitru – Cristian Nica, Octavian Şovre – Sebastian Colţescu