blogdinamo

Rapid – Dinamo 0-0

In Campionat, Meciuri, Opinii on martie 24, 2011 at 00:57

Am trecut cu bine, adica fara infrangere, si de acest meci dificil, desi in retrospectiva rezultatul este prost pentru noi pentru ca putem spune ca am ratat o victorie pe care am fi putut-o obtine cu putin mai mult efort si determinare. Rapid ne-a aparut o echipa de jucatori care purtau pampersi, umpluti pana la refuz pana la inceperea meciului, complet disperata sa nu piarda si extrem de fricoasa la gandul ca vine iar Dinamo si ii trosneste scurt si fara prea multe discutii. Victoria intoarsa din retur, obtinuta in 15 minute, cand au trecut de la extaz la agonie a avut fara indoiala mare greutate in mintea adversarilor nostri, la fel cum au fost si infrangerile suferite in fata alor nostri cu 4-1 si 2-1 obtinute recent. Toate acestea au fost vizibile sambata in teren desi tribunele debordau de incredere si entuziasm.

CRONICA MECIULUI
Meciul a inceput cu 5 minute intarziere caci fortele de ordine au fost nevoite sa curete terenul e panglicile de hartie aruncate din tribuna. Cei 15 mii de spectatori agitau alert aripioarele in tribuna si nici bine nu s-au dezmeticit cand Torje ar fi putut face ca greierii sa se auda in stadion in minutul 3 cand rata cu nonsalanta din 8 metri. Meciul incepea promitator insa avea sa ne pacaleasca pe parcurs cand pe teren nu se va mai intampla mai nimic. Rapid inspaimantata de gandul unei noi infrangeri a inceput sa tremure iar Dinamo speriata de o forta adversa inexistenta s-a retras in propria jumatate, conform partiturii stabilite in vestiar. Gazdele atacau degeaba minute in sir insa punctau la capitolul minute de posesie de care antrenorul Sumudica s-a agatat la conferinta de presa de dupa partida. Abia din min 30 incolo, cand era clar ca gazdele sunt praf Dinamo a iesit la atac mai serios si pe final de prima repriza Alexe a avut inca o ocazie de a marca insa mingea sutata de el a lovit bara transversala, aproape de vinclu. Pana atunci Bakaj, Danciu si Torje au mai incercat poarta, fara succes insa.
Repriza a doua a inceput furtunos, cu actiuni de o parte si de alta insa acest entuziasm s-a stins repede. Practic putem consemna doar o ratare imensa a lui Danciulescu, care desi scapat singur cu Coman nu a reusit sa treaca mingea de el. In final ambele echipe pareau multumite, o infrangere nu ar fi picat bine la stomac nimanui.

Dinamo a folosit urmatoarea formula pentru acest meci: Dolha – Rubio, Grigore, Moti, Diabate – Torje, Patrascu, Kone, Bakaj – Danciulescu, Alexe. Au mai intrat Craciun, Liviu Ganea si C. Munteanu, inlocuind pe Rubio, Danciulescu si Bakaj.

DUPA FLUIERUL FINAL
Dupa fluierul final a venit vremea concluziilor. In poarta n-am avut probleme Dolha practic n-a avut ce apara. In aparare am stat bine insa Rubio este slabutz. De partea cealalta Diabate este din ce in ce mai bun si mai sigur pe el insa mai are (inca mai are) de muncit. Centralii au fost prompti si pe faza. Mijlocul este inca dezorientat, mai ales pentru ca jucatorii nu se cunosc bine intre ei si se descopera inca. Bakaj poarta povara lui „trebuie sa arat ca-s ca CR7”, Patrascu incearca sa ghiceasca pe unde sa paseze la intalnire cu atacantii. Kone joaca bine si este om de baza iar Torje, apasat si el de povara transferului care nu mai pica, parca a jucat mai slab decat in alte dati. In atac Alexe s-a descurcat bine insa Danciu s-a chinuit si a mai si ratat cand ocazia s-a ivit. Reconstructia „noului Dinamo” se poate vedea clar in jocul confuz al echipei, mai ales cand numeri pasele gresite date in jumatatea proprie si mai ales in atac. Dar una peste alta, reusim sa nu pierdem in meciuri mai importante ceea ce e bine pentru moral. Coeziunea dintre jucatori se va realiza in viitor si asta ne da sperante pentru viitor, desigur in cazul fericit in care jucatorii de acum ii pregatim pentru echipa noastra si nu pentru nu-stiu-ce necunoscuta din Ucraina sau Azerbaidjan.