blogdinamo

Sportul Studentesc – Dinamo 0-1

In Campionat, Meciuri, Opinii on martie 1, 2011 at 00:42

CRONICA MECIULUI

Dinamo a inceput meciul in urmatoarea formula: Balgradean – Rubio, Grigore, Moti, Bordeanu – Torje, Kone, C. Munteanu, Alexe – Ganea, Danciulescu. Pe parcurs, in repriza a 2a, au mai intrat V. Munteanu, Bakaj si Patrascu.

Meciul a inceput intr-o usoara dominare a echipei noastre insa si gazdele nu se lasau si incercau poarta de cate ori aveau ocazia. Una din aceste ocazii apare cand Grigore greseste o pasa la 10 metri de careu prilejuindu-i lui Curelea sa preia si sa fie periculos. Treptat insa jocul se calmeaza si urmeaza Dinamo la capitolul ratari, prin Danciulescu si Alexe. Inscriem totusi in min 36 cand Alexe pleaca bine pe stanga si centreaza in careu, mingea este respinsa de fundasii gazda la marginea careului, lateral dreapta, de unde C Munteanu o propulseaza in poarta cu un vole puternic ce a trecut printre picioarele unui fundas si pe sub portarul Niculescu. Pana la final Dinamo mai rateaza o ocazie, Danciu intrat in careu centreaza prost insa din pozitie favorabila, irosind majorarea scorului care ar fi putut incheia meciul.
Dupa pauza studentii incearca egalarea insa valoarea echipei incepe sa se vada si rezultatele sunt nule. Meciul, destul de anost in continuare, curge in favoarea noastra iar pe final, cand gazdele erau clar depasite fizic, ai nostri rateaza cateva ocazii de desprindere. Dupa 3 minute de prelungire arbitrul fluiera finalul si plecam acasa cu tolba plina de puncte si sperante de viitor.

DUPA MECI
Daca in ierarhia generala suntem deocamdata pe locul 4 exista un clasament unde suntem lideri destul de autoritari, anume la meciurile in deplasare. Totul ar fi bine dar la meciurile de acasa ocupam un fabulos loc 11 ceea ce in final ne aduce cu picioarele pe Pamant, acolo unde stii sigur ca daca castigi meciurile la rand, unul dupa altul, ajungi in varf oricum. Pana una alta Ando e multumit de victorie si promite ca va regla problemele de nesincronizare dintre jucatori, in atac dar si in celelalte linii. Vlad Munteanu este si el sigur ca lupta pentru titlu nu este incheiata daca vom castiga in serie. E recent venit asa ca il iertam, nu stie ca tocmai acolo este problema si tocmai acolo intervine Borcica cu un 3-4 acasa de toata frumusetea, cu cota 251. Etapa urmatoare o jucam acasa, cu Pandurii, daca acestia se vor sinchisi sa isi plateasca datoriile sau cu Dinamo 2 in caz contrar. Apoi asteptam primul test real, cu Rapid, unde vedem cine ce poate.