blogdinamo

FCM Tg. Mures – Dinamo 2-6

In Campionat, Meciuri, Opinii on august 26, 2010 at 12:34

Etapa cincea aduce confirmarea la Dinamo, dupa meciul cu ciorile Dinamo umileste niste jucatori semifazani de la Targu Mures pentru a se instala din nou in fruntea clasamentului, acolo unde ne este locul de fapt si de drept. Victoria cu 6-2 obtinuta in 90 de minute s-ar fi putut usor transforma intr-una plictisitoare cu 6-0 in min 60 dar din pacate banii veniti de la oier catre brigada de arbitri a meciului si-au facut datoria, acestia relansand (intr-un fel de a spune) meciul intr-un moment in care balanta era serios aplecata spre noi.

DESFASURAREA MECIULUI
Dinamo a inceput cu urmatoarea formula: Naumovski – Scarlatache, Goian, Moti, Bazzi – Torje, Margaritescu, N’Doye, Ad. Cristea – Niculaie, Ganea.

Inca din startul meciului Dinamo nu a stat pe ganduri si s-a pus pe atac, semn ca Ando daca vrea poate indeparta acel spectru nefast al primei reprize catastrofale. Niculaie deschide scorul folosindu-se de capul nefericitului Topici pentru ca dupa numai cateva minute N’Doye sa-l majoreze la 2-0 dupa ce a tras puternic din careu o minge pasata de pe stanga de Ganea. Gazdele nu prea stiau pe ce lume traiesc, probabil obisnuite ca noi o cam lalaim in primele 45 de minute, drept care urmeaza ratari in lant ale jucatorilor nostri cand Ganea si Ad. Cristea trec pe langa 3-0. Aici insa intervine arbitrul Kovacs care acorda un penalty gratuit gazdelor si o eliminare la Moti (ce regula tampita, practic pedepsind un jucator de 2 ori pentru o eroare!). Reluarea arata pe Moti intervenind absolut curat la jucator, cu piciorul pe minge. Nu conteaza, e 2-1 si meciul este „relansat”. Incurajate de public si impinse la spate de arbitru gazdele incearca sa forteze egalarea pana la pauza insa valoarea lor fiind practic de divizie B nu reusesc.
Dupa pauza Dinamo lamureste meciul in stil inconfundabil. Desi in 10 Dinamo marcheaza pentru 3-1, apoi 4-1 prin Ganea respectiv Niculaie profitand de un bulevard in apararea muresenilor. Acestia replica prin Vancea insa Dinamo n-are nici o problema apoi sa inchida jocul si sa mai inscrie pe final inca doua goluri, prin C Munteanu si Andrei Cristea, intrati in repriza a doua in teren, pecetluind un scor de maidan si o victorie care i-a facut pe spurkkatii din ghena, care probabil urmareau asiduu sa vada investitia lor la lucru, sa turbeze de ciuda.

DUPA MECI
Este din ce in ce mai clar ca anul acesta lupta pentru campionat se da intre noi si jegosii din prelungire. Daca Dinamo isi joaca cinstit meciurile pana acum, fiind chiar si furata in nenumarate randuri la drumul mare (vezi penalty-ul gratis acordat si la Tg. Jiu) spurkkatii inca mai jinduiesc la primele puncte castigate pe bune in campionat, primele etape fiind abil tocmite de oier in acest sens. Dupa cum stim din anii trecuti spurkkatii sunt campioni la furat si la pus bete in roate altora deci acesta este un motiv serios de teama de partea noastra.

Dinamo insa arata din ce in ce mai bine, semn ca Ando nu doarme in post. Am spus-o de multe ori, daca jucam ca lumea, cu alergat serios in teren, pase corecte la mijloc si interceptii, cu suturi zdravene pe poarta, cam nimeni in Romania nu ne poate sta in fata. Problemele din aparare, atat de mult accentuate „nevinovat” de sclavii stelisti de la televizor si prin ziare, se vor rezolva usor-usor daca mijlocul are travaliu si dubleaza corect. Pana una alta moralul este in crestere, avand in vedere evolutia jucatorilor putem spune sigur ca fanii vor reveni la stadion deci putem inca sa ne uitam si mai sus pentru ca vom creste de la etapa la etapa. Dinamo are o serie de meciuri usoare in etapele urmatoare iar daca ele vor fi castigate toate, asa cum ne asteptam, avansul pe care il vom lua va fi complet demoralizator pentru urmaritoare.

UDREA, DIN NOU RIDICOL LA TV

Daca cine se pricepe la fotbal vede, acest mic gaozar spurkkat inca are „dubii” si nu crede ca Dinamo se bate la titlu. Evident, mintea de gaina ii refuza acest lucru, caci acesta este anul lui steaua, nu-i asa, scrie in toate ziarele (ha!). Nu stim cat va mai continua acest limbric cu parul parca coafat de o electrocutare la 380V la TV sa ne strice buna dispozitie, poate ca e timpul ca cei ce organizeaza emisiunile acelea sa se orienteze mai bine la alegerea invitatilor si sa aduca la meciurile lui Dinamo oameni care 1. Se pricep la fotbal si 2. Care nu au ura tembela contra echipei noastre.

ATENTIE LA ARBITRI
Strambele venite din ghencea vor continua si in etapele viitoare, pana cand Dinamo va lua un avans consistent care sa-l lamureasca pe oierul cretin ca isi arunca banii degeaba. Acest moment, poetic dealtfel, va coincide si cu lasatul echipei proprii sa joace meciuri pe bune cu consecintele logice aferente, avantaj marit pentru Dinamo si umplut de ridicol al cetei lui Pitzi(goi), actualmente antrenata de Ilie (Papadie). De partea noastra precautiile trebuiesc dublate, caci in conditiile arbitrajului de azi, daca jucam cu o echipa mai puternica, am fi pierdut poate puncte. Deci Ando, ochii mari, ai mai patit-o si data trecuta cand te fura mimi cu tupeu si nerusinare !