blogdinamo

Cupa Romaniei: CFR Cluj – Dinamo 2-1

In Cupa Romaniei, Meciuri, Opinii on aprilie 20, 2010 at 18:05

Odata cu returul semifinalei, de la Cluj, dezastrul dinamovist din sezonul 2009-2010 s-a conturat clar si fara dubii. Al doilea trofeu ca importanta, Cupa Romaniei, a fost si el ratat, Dinamo nefiind in stare sa-si ingenuncheze valoroasa adversara desi a jucat cu un om in plus jumatate de meci!

Cronica meciului

Talnar a inceput cu urmatoarea echipa: Cr. Munteanu – Molinero, Scarlatache, Moti, Pulhac – Torje, N’Doye, Bostina, Alexe – Niculae, Andrei Cristea. Gazdele au inceput mai determinate, cu Nicolae Dica, Muresan si Traore in prim-plan. Sustinuti puternic de galerie, dinamovistii au replicat prin Molinero si Niculae. In continuare, echipa lui Mandorlini a fost mai consistenta in evolutie, Dica si apoi Deac trecand de putin pe langa gol. In contul lui Dinamo retinem ocazia lui Niculae, cap razant cu transversala din centrarea lui Torje.

Repriza a doua a oferit un fotbal spectaculos, rivalizand cu partida Urziceni-Dinamo (4-4), considerat cel mai frumos meci al anului de pana acum. Djakaridja Kone a intrat in locul apaticului Bostina, imediat el fiind faultat dur de Edimar, care a fost eliminat de Tudor, la un minut de la debutul partii secunde. Cand probabil inca nici nu realizasera ca au superioritate numerica, dinamovistii au fost facuti sah-mat de un contraatac ceferist, Dica marcand din pozitie centrala, dintre Scarlatache si Molinero. Realizand ca nu e de gluma nici cu om in plus, Dinamo se arunca in atac, dar acelasi “Brad Pitt” nu se dezminte si ne-o face din nou: faultat evident de Alcantara in careu, Andrei Cristea primeste un… “galben” pentru simulare in loc de penalty! Oarecum demoralizati, dinamovistii isi pierd treptat din luciditate, in timp ce gazdele se dovedesc taioase pe numeroasele contraatacuri. Cu 20 de minute inainte de final, Talnar are un moment de inspiratie inlocuindu-l pe modestul Molinero cu Adrian Cristea. Ca niciodata in aceasta primavara, Printul intra cu chef de joc si sut, realizand faza din care Dinamo egaleaza (min. 74): trasor de la 30 m lateral stanga, bara, mingea este directionata de Niculae spre Andrei Cristea, care gaseste un culoar spre plasa. Parem stapani pe situatie, ne avantam in atac, Niculescu il schimba pe Niculae, dar totul tine doar trei minute! Centrare Culio de pe stanga, Traore are o executie de finete din 6 m, de langa Moti, Babicu’ e surprins si el iar mingea se scurge in plasa: 2-1. Ultimele 15 minute se joaca pe contre, Dinamo atacand cu disperare, iar CFR insistand cu contaraatacuri periculoase. Tipic pentru “alb-rosii”, marile ratari se produc in prelungiri: Moti (93) si Niculescu (95) sunt blocati incredibil de portarul Nuno Claro, care isi aduce decisiv contributia la calificarea echipei sale in finala.

Concluzii la cald

Daca microbistii neutri au savurat un joc spectaculos, noi, dinamovistii, am trait din nou o seara frustranta, pe acelasi stadion plin de amintiri neplacute, mai nou si in Cupa Romaniei. Per total, sa recunoastem ca CFR Cluj a fost echipa mai buna, mai ales in conditiile in care a reusit sa marcheze de doua ori in 45 de minute jucand in inferioritate numerica! Scuza cea mai la indemana pare a fi arbitrajul pagubos al lui Tudor, dar nici asa nu avem garantia ca, de la 1-1 in min. 58, am fi obtinut calificarea. Din pacate, s-a reconfirmat scaderea de forma a atacantilor Niculae si Andrei Cristea, inexactitatea din jocul lui N’Doye, dar si brambureala din defensiva, cu Moti in rol de “primadona”. Deasupra tuturor s-a “ridicat” insa Marius Alexe, care a fost pur si simplu inexistent pe teren, incat putem afirma ca in repriza a doua s-a jucat de fapt 10 la 10.

Desi mai este destul timp pana la concluziile finale ale sezonului, ma grabesc sa opinez ca o restructurare totala a bancii tehnice este una din primele masuri ce trebuie adoptate pentru ca in 2011 numele DINAMO sa mai spuna ceva in Romania. Din putinele variante rezonabile ma opresc la doua nume: Mircea Rednic si Ioan Andone