blogdinamo

Unirea Urziceni – Dinamo 4-4

In Comunicat, Meciuri, Opinii on aprilie 9, 2010 at 16:53

Inca un egal care ne dezamageste ! Dinamo nu a reusit nici de aceasta data sa castige un meci important, ratand in ultimele secunde o victorie meritata si asteptata de toti fanii. Pentru cateva minute am fost pe locul 1, loc pe care clar il meritam mai mult decat toate echipele care sunt deasupra noastra, dar care ne tot scapa printre degete. Razbunarea ramane in asteptare si unii ar putea zice ca ni s-a intors de asta data norocul din tur unde am batut in ultima secunda. Nu cred asta, aici arbitrul Avram, unul care ne-a mai furat cu nerusinare si in anii trecuti, si-a facut datoria.

CRONICA MECIULUI

N-a fost loc de intors in debutul acestui meci, ambele echipe s-au lansat in atac nebuneste in ciuda terenului prostit de ploaia torentiala, iar rezultatele s-au vazut imediat pe tabela. 1-0 Onofras care reia in poarta din 8 metri o centrare sutata de pe stanga, apoi Fernandez egaleaza cu un magnific autogol, marca Banel. Urmeaza apoi Cristea care reia din semivole o pasa din centrare a lui Niculaie, aducand pe Dinamo in avantaj in nici 6 minute. Imediat insa Semedo egaleaza cu un sut de la 16 metri, imparabil. Dupa aceasta serie, poate unica in istoria fotbalului romanesc, 4 goluri in 10 minute, Dinamo preia mijlocul si incepe sa domine meciul, gazdele infricosate de puterea de penetrare a alor nostri se retrag in aparare, jocul pe care-l stiu cel mai bine. Torje patrunde pe dreapta si o ia spre centru dupa care suteaza naprasnic cu stangul de la 16 metri insa mingea loveste transversala, apoi pamantul si este respinsa de apararea rurala. Meciul se mai linisteste oarecum dar continua in aceiasi nota de dominare a lui Dinamo, care abunda centrarile in careul advers, pe buna dreptate caci ele starnesc panica in apararea marelui Galamaz.
Repriza a doua incepe cum nu se poate mai bine, cu un sut perfect al lui Torje de pe dreapta in coltul lung al portii lui Tudor. Gazdele sunt pishate toate si pe acest fond Dinamo forteaza. Pe buna dreptate, nu putin trece cand Torje este lansat in careu, central, si faultat in careu de portarul Tudor in pozitie de ultim aparator. Arbitrul acorda 11m dar nu si binemeritatul cartonas rosu, An Cristea transforma, trecem peste asa zisa eroare si mergem mai departe, e 4-2, meciul e ca si rezolvat, gazdele la pamant, interesandu-se de insamantzarile de primavara. Aici intervine iarasi arbitrul si acorda in scurt timp un penalty la o saritura pe jos in careul nostru, care merita poate 2 cartonase galbene, nu unul pentru simulare. Scorul devine 4-3, cu cateva minute inainte de terminare, insa arbitrul intervine din nou dictand 5 minute de prelungire. Ultima faza a meciului a insemnat si egalarea, scorul astfel stabilit purtand clar stampila CCA, probabil stimulati puternic de oierul idiot.

CONCLUZII
Nu stiu ce concluzii mai putem trage dupa un astfel de meci. Poate ca singura mai valabila este ca soarta campionatului nu se decide in teren ci in holurile hotelurilor luxoase din Bucuresti, spre profitul celor care sunt la pupitrul de comanda. DInamo nu a jucat rau, nici bine, tinand cont ca au luat 3 goluri. Apararea se stia ca este in pioneze, atacul si-a facut bine datoria, acolo unde evidentiem din nou pe ANdrei Cristea, alaturi de Torje si Niculaie. Alexe a aratat ca nu e complet refacut sau nu ii convin terenurile mocirloase, desi cu spurkkatii a jucat bine. Mergem inainte si indraznim sa pronosticam doua x-uri spectaculoase maine la meciurile Clujului si Timisoarei. In fond fotbalul e un joc, nu-i asa, pe bani, dar tot un joc ramane !