blogdinamo

Otelul Galati – Dinamo 2-3

In Campionat, Meciuri, Opinii on martie 22, 2010 at 11:56

Iata ca de ce ne-a fost frica am scapat, cu bine, Dinamo a reusit sa castige un meci greu, la o echipa bine motivata … financiar de … tocmai adversarele care nu-s in stare sa traga un sut pe poarta intr-un meci nearanjat. Absentele importante din echipa noastra nu sunau bine inainte de confruntare si punctele castigate cu spurkkatii riscau sa se scurga printre degete insa ai nostri, bine motivati si bine asezati in teren si-au adjudecat punctele puse in joc plecand acasa gandindu-se deja la revansa ce o avem de luat de la niste agricultori in Baragan.

CRONICA MECIULUI
Dinamo a inceput meciul in urmatoarea formula: Dolha – Molinero, Scarlatache, Moti, Diabate – Torje, Kone, Bostina, Ad. Cristea – Alexe, An. Cristea.
Meciul a inceput alert spre surprinderea gazdelor si tabela s-a „dereglat” inca din min 5 cand Moti a inscris primul gol cu capul dintr-o centrare de pe partea dreapta de la Bostina. Planurile gazdelor se bulverseaza instantaneu iar Dinamo pune stapanire pe joc. Cu o aparare exacta, desi improvizata, Dinamo asteapta reactia gazdelor si incearca sa puncteze pe contra-atac. Gazdele amortite rau incearca o reactie dar Alexe in min 21 le taie inca o data aripile cu un sut in vinclu de la 16 metri care face liniste absoluta in stadion si zambete pe fetele noastre. Cu avantajul luat ai nostri incep sa se joace si au chiar ocazia sa ridice scorul insa Cristea nu reuseste sa impinga mingea in poarta de la 6 metri, dupa ce portarul respinsese o lovitura de cap a lui Scarlatache. Spre final galatenii au o combinatie frumoasa in careu incheiata cu o deviere slaba cu calcaiul a lui Ibeh, retinuta usor de Dolha. Dinamo intra la pauza cu gandul ca meciul este aproape adjudecat. Revenirea de la vestiare avea insa sa fie cu totul alta, galatenii reusesc chiar in debut de repriza sa relanseze partida cu un gol. Dinamo insa musca din nou si inscrie din 11m, la o faza la care Torje a fost clar faultat in careu. Executa Cristea, precis, si din nou se parea ca meciul s-a incheiat insa Balaj este de alta parere, acordand un 11m gazdelor la o simulare in careu. Penalty-ul este transformat, scorul devenind 3-2 pentru ai nostri si tribunele incepeau sa spere. Ai nostri insa au strans randurile si practic au inchis tabela si poarta lui Dolha, desi galatenii atacau furibund. A intrat Rus la noi, intarind defensiv mijlocul, Zicu, slabind atacul iar Andrei Cristea a fost eliminat, primind doua cartonase galbene. Antal a trimis o minge in bara in timp ce ai nostri nu mai contau in atac. Insa cu fiecare minut care trecea gazdele se stingeau, efortul depus in acest meci de acestia fiind de cel putin 10 ori mai mare decat cel depus in meciul cu zdiaoa.

CONCLUZII
Cu echipa facuta in pripa nu stiu daca este cazul sa sarim la concluzii. Dinamo a jucat bine in prima repriza, depasind prin tehnicitate si viteza echipa galateana, lucru care s-a vazut pe tabela de marcaj. Scorul de 2-0 s-a dovedit inca o data periculos, mai ales in conditiile in care gazdele au reusit un gol rapid dupa reluare, relansand partida. Ai nostri au avut puterea sa dea o replica imediata, lucru ce a contat imens in economia partidei. Pe de alta parte putem spune cu certitudine ca am castigat un jucator bun la echipa, Alexe, el detronand probabil definitiv pe Zicu si Adrian Cristea, jucatori ce par iremediabili pierduti pentru cauza, de care Borcea se va debarasa la finalul returului. Imi aduc aminte cand Talnar era antrenor la Dinamo 2 si ne spunea intr-un interviu ca multi dintre jucatorii lui vor avea un cuvant greu de spus la echipa mare in viitor si acum observam cata dreptate a avut. Daca Alexe si Grigore confirma la Dinamo, Ganea si Paun confirma la echipele unde sunt imprumutati, semn ca schimbul de generatii se face din mers, cu succes. Meritul antrenorului este cu atat mai mare cu cat el a trecut si peste eventualele presiuni si a promovat acesti tineri cu curaj.