blogdinamo

International Curtea de Arges – Dinamo 1-3

In Campionat, Meciuri, Opinii on martie 1, 2010 at 21:52

Jocul a inceput alert, cu Emmanuel Kone de la argeseni periculos in cateva faze, replica dinamovista venind de la cuplul Torje – Andrei Cristea, primul ratand deschiderea scorului dupa un sut pe centrul portii. La scurt timp, gazdele sunt gata sa reediteze golul Craiovei de saptamana trecuta, capul lui Daniel Stan fiind scos de pe linie de Dolha (prestatie excelenta!). Dupa o jumatate de ora de joc, „interistii” fac mat apararea dinamovista, iar Apostu face 1-0 marcand cu latul, din 6 m. Imediat, Printul rateaza de putin egalarea, dupa o pasa de la Bostina, dar si E. Kone e aproape de majorarea diferentei. Se intra la pauza cu 1-0 pentru gazde.

Incepem repriza secunda cu Alexe in locul Printului (mutare inspirata a Tantarului). Totusi, tot Inter. Arges rateaza golul, sutul lui Apostu fiind deviat in extremis in corner de Dolha. Raspunde Andrei Cristea, care il lobeaza pe Marius Popa, dar si transversala. Ghinionul se spulbera in min. 58, cand acelasi Andrei Cristea egaleaza printr-o padure de picioare cu un sut din intoarcere, de la marginea careului. Peste patru minute, E. Kone ne da fiori cu un „cap” care sterge plasa laterala. Ufff… Zicu, la doua minute dupa ce intra in locul lui Bostina, centreaza in careu, Lucica Goian prelungeste in fata portii, iar Alexe nu poate rata: 1-2! Gazdele nu mai au putere sa revina, Dinamo face ce vrea pe teren si astfel vine si golul trei: patrunde Niculae pe stanga, singur cu portarul, pasa in dreapta la Andrei Cristea, liber cu poarta goala, lat si… 1-3! Cu un sfert de ora inaintea finalului, meciul era jucat. De notat doar „galbenele” incasate intentionat de Torje si Andrei Cristea, care vor absenta sambata viitoare, cu Ceahlaul, dar mult mai important, vor fi pe teren contra CFR-ului, in etapa a patra.

Reclame
  1. Ia,tata,afisele de la mine,sa se vada scorul si marcatorii,o sa se vada mai bine si se incadreaza imaginea mult mai bine in articol.;)