blogdinamo

Dinamo – Coreea de Nord 2-1

In Meciuri, Stagiu de pregatire on februarie 11, 2010 at 00:15

Dinamo a iesit bine din cel mai important test al stagiului din Antalya, 2-1 cu nationala Coreei de Nord, care va participa la CM din aceasta vara. Echipa de start: Dolha – Molinero, D. Grigore, Goian, Leonardo – Torje, Margaritescu, Bostina, Printul – Cl. Niculescu, Andrei Cristea.

„Roş-albii” au început determinaţi, iar în min.2 Niculescu a ratat deschiderea scorului, după ce n-a mai ajuns la pasa ideală venită de la Torje. Insistenţa neobositului Torje a dat roade în min.14, când a fost faultat în careu. 1-0 a făcut Cl.Niculescu, care a transformat exact penalty-ul. Nord-coreenii s-au trezit din letargie şi au trecut de două ori pe lângă egalare, Dolha (alături de Torje, oamenii meciului) salvând în extremis. Portarul dinamovist n-a mai avut ce face în min.21, când nesigura noastră defensivă a cedat decisiv, golul venind în urma unui şut bine plasat, din centrul careului: 1-1. După o nouă intervenţie salutară a lui Dolha, „câinii” au redevenit periculoşi în ofensivă, unde Prinţul (mediocru, în rest), Cl.Niculescu (puţin mai activ decât de obicei) şi Andrei Cristea au fost destul de aproape de gol. Ca şi brazilianul Leonardo (folosit fundaş stânga, post nepotrivit pentru el şi înlocuit la pauză), care a trimis în bară, printr-o deviere din careu, în ultima fază a reprizei.

Molinero aduce… “cele 3 puncte”!

La pauză au intrat Cr.Munteanu, Scarlatache, Pulhac, Zicu şi Niculae, iar pe parcurs D.Kone, L.Ganea şi Alexe. În repriza secundă, ambele formaţii au părut oarecum obosite, prestaţia neridicându-se la nivelul actului întâi. De notat evoluţia mai bună a lui Pulhac în defensivă comparativ cu Leonardo, reflexele lui Babicu’, dar şi minusuri în dreptul lui Niculae şi Zicu (ca şi China, în primele 45 minute). În perspectiva fazei din penultimul minut, de remarcat prestaţia consistentă în ofensivă a lui Molinero (nu atât de sigur şi pe linia de fund). Spaniolul a şi adus, iată, victoria lui Dinamo, printr-un şut superb, cu exteriorul, direct în vinclu (foto): 2-1, scor final.

Sigur, ne aşteptăm acum la ridicarea echipei în slăvi de către conducere, titluri bombastice în ziare şi, din nou, pretenţii sporite la titlu (ce mai contează clasamentul?!) Să nu uităm însă că amicalele sunt totuşi… doar amicale, iar preconizata amânare a returului (pentru 27 februarie) nu pare să ne avantajeze. Următorul meci va avea loc marţi, de la ora 11.00, cu Universitatea Cluj.

Reclame
  1. […] Posted by sportleague in Fotbal. Tag-uri:"U" Cluj, amicale, Arka Gdynia, Coreea de Nord, Dinamo, Fotbal, meciuri amicale, Stagiu de pregatire Antalya. Lasă un comentariu Dinamo – Coreea de Nord 2-1 […]