blogdinamo

Dinamo – Zakarpattya Uzghorod 2-0

In Meciuri, Stagiu de pregatire on februarie 7, 2010 at 16:25

Dinamo a inregistrat acelasi scor din meciul cu bulgarii, 2-0, intr-un nou amical de „gala”, cu Zakarpattia Uzhgorod, ocupanta locului 15 (penultimul!) in campionatul Ucrainei. Dar, din moment ce pentru Borcea este imposibil de acontat amicale cu Sahtior, Dnepr, Spartak Moscova ori Dinamo Zagreb, trebuie sa ne multumim si cu echipe „repetente” in aceste campionate…

Primul „11” trimis in teren de Talnar: Cristi Munteanu – Scarlatache, D Grigore, Moţi, Pulhac – Zicu, Kone, Boştină, Leonardo – Marius Niculae, Liviu Ganea.

Asteptat cu ceva interes, brazilianul de mâna a treia, Leonardo, a început jocul ca mijlocaş stânga şi a avut o singură acţiune periculoasă, în min. 4, când a tras peste poartă. În repriza secundă a fost retras ca fundaş, fără să impresioneze.

Altfel, în afara unei singure ocazii importante, ucrainenii n-au arătat mare lucru în prima parte a meciului. Dinamo a ratat câteva situaţii de gol, în prim-plan aflându-se Marius Niculae şi Liviu Ganea. Cu un minut înaintea pauzei, „Săgeată” a deschis scorul, printr-o execuţie splendidă, şut cu dreptul de la cca 20 m, direct în vinclu: 1-0.

La pauză au intrat Curcă, Alexe, Torje, Andrei Cristea, treptat fiind introduşi L.Rus, Bratu, Daminuţă, Molinero. După o ocazie a ucrainenilor, scorul devine 2-0 (min. 52): Andrei Cristea pătrunde pe stânga, pasează în centrul careului de unde Liviu Ganea marchează cu stângul, fără probleme (foto). Din acest moment, jocul dinamoviştilor s-a diluat vizibil, probabil şi datorită faptului că „cele 3 puncte” erau ca şi adjudecate. Fapt ce s-a şi concretizat până la urmă, Zakarpattia nefiind în stare să penetreze „redutabila” defensivă dinamovistă.

Următorul amical va avea loc mâine, de la ora 15.00, cu reprezentativa Coreei De Nord (naţionala mare, să sperăm).

Reclame
  1. frumos…nimic nu se compara cu DINAMO!

2. Sa speram ca rezultatele bune din amicale se vor vedea si in meciurile din returul acestui campionat! Forza Dinamo!