blogdinamo

Dinamo – Chernomorets Burgas 2-0

In Meciuri, Stagiu de pregatire on februarie 7, 2010 at 16:21

Dupa o prestatie modesta in precedentul amical, dinamovistii s-au trezit in meciul de astazi, cu Cernomoret Burgas (locul 4 in Bulgaria), castigat cu 2-0.

Primul “11” trimis in teren de Talnar: Dolha – Molinero, Goian, Moţi, Pulhac – Torje, Mărgăritescu, Prinţul, Boştină – Marius Niculae, Andrei Cristea. De consemnat, aspect îmbucurător, prestaţia în creştere a echipei, care a dominat meciul în cea mai mare parte, beneficiind, ce-i drept, şi de replica palidă a “zarzavagiilor”.

Astfel, deşi şi-au creat câteva oportunităţi, dinamoviştii nu au reuşit să înscrie în prima parte a jocului. Principalele ocazii le-au aparţinut lui Mărgăritescu, Marius Niculae şi Prinţului.

Odată cu debutul părţii secunde, Curcă, Dragoş Grigore şi Alexe i-au înlocuit pe Dolha, Moţi şi pe Prinţişor. Pe fondul jocului mai determinat, Dinamo a deschis scorul în min. 57: 1-0, Andrei Cristea. Atacantul de 25 de ani a trimis lejer, cu latul, din faţa porţii, după o pasă excelentă primită din stânga, de la Alexe.

Pe parcurs, Torje (omul meciului) a fost înlocuit cu Zicu, Niculae cu Cl.Niculescu, Mărgăritescu cu D.Kone, pe final bifând câteva minute şi Bratu, L.Rus, Zie Diabate, Scarlatache, Daminuţă şi Liviu Ganea. La un minut după ce a intrat, Niculescu a bătut exact un corner de pe stânga, iar Djakaridja Kone a făcut 2-0, cap de la marginea careului mic (foto, min. 67). Victoria fiind asigurată, spre liniştea lui Borcea, Ţălnar a făcut numeroase schimbări în ultimele 20 de minute, iar Dinamo a ridicat piciorul de pe acceleraţie. Din pacate, poate unicul eveniment neplacut al jocului l-a constituit accidentarea lui Alexe, din min. 70, care nu a mai putut continua, fiind inlocuit.

În concluzie, deşi poate este încă devreme, riscăm să opinam că Dolha, Molinero, Lucian Goian, Pulhac, Torje, N’Doye, Andrei Cristea, Marius Niculae (probabil şi Prinţul) au cele mai mari şanse să se numere printre titulari contra “prăzarilor”, pe 20 februarie. Rămâne de văzut cine va completa primul “11” la startul returului.