blogdinamo

Dinamo – NK Slaven Belupo 0-1

In Meciuri, Stagiu de pregatire on februarie 3, 2010 at 16:29

Inevitabil, Dinamo a contabilizat prima infrangere din perioada amicalelor precompetitionale, 0-1 cu Slaven Belupo (locul 6 in Croatia). Astfel, dupa doua goluri cu Linz si unul cu Genclerbirligi, “câinii” au “descrescut” astăzi, când nu au reuşit să perforeze poarta adversă. Staff-ul tehnic a decis sa ruleze aproape toti jucatorii din lot (exceptie facand Margaritescu, Daminuta, Oltean si Toc), aceasta putand constitui si una din cauzele esecului.

Alb-rosiii au inceput in formula: Curca – Scarlatache, Moti, D.Grigore, Pulhac – Zicu, D.Kone, N’Doye, Alexe – A.Cristea, Niculae. Prima acţiune periculoasă s-a consumat în debutul jocului, când Pulhac a pasat, de pe stânga, la întâlnire în gura porţii, dar Alexe şi Andrei Cristea n-au ajuns la minge. După un sfert de oră, Zicu şi A.Cristea (remarcaţii reprizei) au combinat frumos, ultimul trimiţând în plasă din 16 metri, dar din poziţie de ofsaid. Treptat, croaţii au pus stăpânire pe joc, pe acest fond intervenind şi primele schimbări efectuate de Ţălnar, în min.30: Bratu (Niculae), Păun (A.Cristea) şi Cr.Munteanu (Curcă). Dinamo n-a mai pus probleme în ofensivă, dar nici Slaven Belupo nu a reuşit mai multe, astfel că s-a intrat cu scor alb la cabine.

Ocazii mai multe după pauză

La pauză, în garnitura dinamovistă s-au produs numeroase schimbări; au ieşit Scarlatache, Pulhac, D.Kone, N’Doye şi Zicu, locul lor fiind luat de Molinero, Zie Diabate, Prinţul, Torje şi Boştină. Pe parcursul reprizei secunde, au mai intrat Dolha, Niculescu, L.Goian, L.Rus, L.Ganea. Până au apucat nou-intraţii să-şi ia în primire sarcinile de joc, croaţii au reuşit o fază consistentă de atac, care a făcut şah-mat defensiva lui Dinamo (min.47). Posavec a finalizat acţiunea cu un şut la vinclu, de la 15 m, central (foto): 0-1. Din acel moment, Slaven a cedat oarecum iniţiativa, permiţând echipei noastre să-şi creeze câteva faze periculoase: centrare bună Torje în careu, deviere Bratu, cu stângul, pe direcţia portarului; tot de pe dreapta, centrare Boştină, cap Goian pe lângă; din nou Torje, pătrundere şi şut la firul ierbii, respins cu greu; în fine, în ultimele minute, Niculescu (mediocru până atunci) a bătut direct pe poartă un corner, dar portarul croat a respins în transversală. Astfel, partida s-a încheiat cu scorul de 1-0 pentru Slaven Belupo, iar Dinamo demonstrează că mai are mult de muncă până să ajungă la nivelul aşteptat de suporteri.

Următorul amical va avea loc joi, de la ora 15.00, cu echipa bulgară Cernomoreţ Burgas.