blogdinamo

Dinamo – Genclerbirligi 1-1

In Meciuri, Stagiu de pregatire on februarie 3, 2010 at 16:27

In formula de baza (teoretic), Dinamo a remizat astazi, 1-1, cu ocupanta locului sapte in campionatul turc, Genclerbirligi. Talnar a inceput al doilea amical al stagiului din Antalya in formula: Dolha – Molinero, L.Goian, Moti, Pulhac – Torje, N’Doye, Mărgăritescu, Prinţul – Niculae, Cl.Niculescu.

În prima repriză, Dinamo, ca şi în precedentul amical, a avut o prestaţie modestă. Dacă în atac nu am contat aproape deloc (Niculescu, inexistent), greul l-a dus defensiva. Acolo unde Pulhac a fost depăşit destul de uşor de atacanţii lui Genclerbirligi, care însă n-au fost exacţi în faţa porţii lui Dolha (prestaţie bună).

Două penalty-uri, două goluri

Jocul s-a mai animat după pauză, odată cu determinarea sporită a dinamoviştilor. După o nouă ocazie a turcilor, şut din careu blocat de Dolha, „alb-roşiii” au preluat treptat iniţiativa. Pe parcursul actului secund, Andrei Cristea, Cr. Munteanu, Zicu, Liviu Ganea, Scarlatache şi Zie Diabate i-au înlocuit pe Niculescu, Dolha, N’Doye, Niculae, China şi Pulhac.

Pe fondul jocului în creştere al lui Dinamo, turcii au deschis scorul, în min.72: 0-1 (Kahe). Acesta a înscris din penalty, provocat de Moţi, care l-a faultat decisiv pe Şerkan, fiind depăşit uşor de jucătorul lui Genclerbirligi. În continuare, meciul a devenit echilibrat, dar se îndrepta spre înfrângerea lui Dinamo. Însă, cu trei minute înainte de final, scorul a devenit egal. 1-1 (min. 87, Andrei Cristea). Fundaşul Murat a preluat cu mâna o minge centrată în careul propriu, iar adevăratul Cristea a transformat fără emoţii lovitura de pedeapsă (foto). Scor final: 1-1.

De la Dinamo i-am putea remarca pe Dolha, Andrei Cristea şi (parţial) pe Torje, Molinero, N’Doye şi Niculae. La capitolul dezamăgiri s-ar încadra Pulhac, Moţi, Mărgăritescu, Prinţul şi Cl. Niculescu.