blogdinamo

Danciulescu, „borna” 7 la Hercules

In Despre "cainii" care nu mai sunt in "haita" on februarie 3, 2010 at 16:23

Lui Ionel Danciulescu ii merge din ce in ce mai bine in Segunda Division, la Hercules Alicante. Dupa o pauza de doua etape, fostul atacant dinamovist a marcat din nou pentru Hercules, ajungand la cota 7, cu cinci goluri în campionat şi două în Cupa Spaniei. Golul de astazi a contat în etapa a 22-a, în meciul contra ultimei clasate, Castellon, pierdut de Hercules, chiar pe teren propriu, scor 1-2.

„Corbul” a înscris în minutul 18, cu capul, din centrarea lui Farinos, de pe partea stîngă. Oaspetii au egalat, prin Pedro Hernandez, în minutul 27, iar Ulloa le-a adus victoria, în minutul 55. Din minutul 52, gruparea antrenată de Estaban Vigo a evoluat în inferioritate, după ce Delibasic a fost eliminat pentru cumul de cartonaşe. Egalitatea din teren s-a restabilit în minutul 63, când Paez a fost şi el eliminat.

Dănciulescu şi-a mai creat alte două ocazii mari de gol pe parcursul celor 64 de minute cat a fost pe  gazon. Varful de 33 de ani a fost nevoit să părăsească terenul din cauza unei accidentări.

Desi a pierdut, Hercules, cu 43 de puncte după 22 de etape, se mentine lider la egalitate cu Real Sociedad (2-2, acasa, cu Las Palmas).