blogdinamo

Dinamo – FC Vaslui 1-1

In Campionat, Meciuri, Opinii on decembrie 13, 2009 at 22:02

Vreo 1.500 de spectatori au înfruntat aseară o vreme câinoasă pentru a vedea pe viu cum Dinamo remizează acasă cu FC Vaslui, scor 1-1, în ultima etapă a turului din Liga I. Wesley a deschis scorul pentru oaspeţi în minutul47, la o gafă a portarului dinamovist Dolha. N’Doye a egalat în minutul 56, dintr-un penalty acordat de arbitrul spaniol Gomes la henţul lui Akakpo.

Mânaţi, probabil, de la spate de frigul năprasnic, jucătorii au alergat mult şi fără folos. Câteva ocazii de o parte şi de alta (Andrei Cristea şi Marius Niculae – de o parte, Temwanjera, Wesley şi Burdujan – pe de alta) au pigmentat răfuiala urâtă a galeriei dinamoviste cu Marius Lăcătuş, antrenorul oaspeţilor, şi cu Vasile Turcu, unul dintre acţionarii roş-albilor.

Ura şi la vestiare!

Fluierul de final al primei reprize a declanşat sprintul decisiv al arbitrilor spanioli şi al jucătorilor de culoare ai oaspeţilor (evident, afectaţi de ger), buluciţi spre vestiarele salvatoare. Partea a doua a fost animată de goluri. Ambele reuşite au venit însă ca urmare a unor gafe comise de adversari. Lovitura decisivă, pe care Dinamo o putea da chiar în ultimele minute, a fost irosită de ClaudiuNiculescu, de altfel, tot în urma unei erori a defensivei vasluiene. Care a scăpat însă de deznodământul din Ghenea, de acum două etape.

Rezultatul partidei – ale cărei condiţii de disputare au fost încă o dovadă a „respectului” faţă de fani şi a „inteligenţei” manageriale a conducerii LPF – le e defavorabil ambelor echipe. Dinamo va ierna neconfortabil, la distanţă mare de primele clasate, în timp ce FC Vaslui, la un moment dat pe primul loc, a pierdut priza cu liderul.