blogdinamo

3 – 0 DINAMO – Rapid

In Campionat, Meciuri, Opinii, Statistica on aprilie 24, 2009 at 20:36

Dinamo – Rapid 3-0: S-a schimbat „momentul” !

Dinamo va incepe meciul in urmatoarea formatie: Lobont – Blay. Moti, Tamas, Simao – Torje, Malick, N’Doye, Cristea – Danciulescu, M. Niculaie

In timp ce Claudiu Niculescu este rezerva, debuteaza pe partea stanga fundasul Simao, fiind preferat in locul lui Izvoranu. De asemenea Rednic va incepe cu 2 mijlocasi la inchidere, Malick si N’Doye.

Pe banca de rezerve se afla: Dolha, Izvoranu, Zicu, Bostina, Niculescu, Mitea si Goian

CRONICA MECIULUI
Dinamo a inceput meciul in urmatoarea formula: Lobont – Blay, Tamas, Moti, Simao – Torje, N’Doye, Malick, Cristea – Danciulescu, M. Nicolae. Rednic avea sa ne ofere primele surprize inca dinaintea inceperii meciului, cu Simao titular, la primul meci oficial in tricoul lui Dinamo, apoi titularizarea lui Blay, dupa o perioada de absenta a acestuia. Ambele posturi erau (cel putin pana aseara) deficitare, mai ales pe stanga unde Izvoranu sau Diabate nu faceau prea bine fata.

Primele minute ale meciului au apartinut oaspetilor, care au presat mai bine la mijloc si au reusit sa castige aproape toate duelurile, punandu-si apoi echipa in atac. Risipa de efort pe care acestia o faceau nu s-a concretizat insa, in mare parte jocului foarte bun facut de N’Doye si Malick, apoi de linia de aparare exacta a noastra. Dupa 15 minute insa Dinamo pune mana pe fraiele jocului iar Rapid incepe sa se apere mai mult, aglomerat, lasandu-si singurul varf la centru pentru eventuale contra-atacuri. Atacurile lui Dinamo vin mai mult pe flancuri, acolo unde Torje sesizeaza slabiciunea lui Mardare si Bozovici si trece de acestia in viteza mereu. La o astfel de faza, Tamas lanseaza pe Torje pe extrema, acesta centreaza superb iar Danciulescu reia din vole in poarta lui Andrade, lasantu-l fara replica. Dupa gol rapidistii cad psihic dar ai nostri nu preseaza orbeste al doilea gol, atacurile continuand insa la poarta nefericitului Andrade. Incep sa apara ocazii, mijlocasii suteaza la poarta din orice pozitie iar pe final de repriza, la o faza care a plecat tot de la Torje, Niculaie expediaza o bomba din careu, din intoarcere, insa mingea loveste bara ! In replica, Cesinha are o ocazie buna, trece de Blay ca in curtea scolii, ramane singur cu Lobont si trage, insa portarul nostru se opune excelent.

Dinamo incepe repriza a doua prudent, stiind ca primele cinci minute de la reluare sunt cele mai periculoase, ai nostri parand ca vor sa apere rezultatul. Rapid are initiativa din nou, preseaza dar fara succes desi incursiunile lor sunt periculoase. Moti ne da si el odata emotii cand la o minge simpla aluneaca, riscand sa lase singur cu portarul pe un atacant rapidist, insa cu un ultim efort impinge mingea in corner. Dinamo contra-ataca, din ce in ce mai periculos, profitand de pofta extraordinara de joc a lui TOrje si de faptul ca nici Mardare nici Bozovici nu-l putea opri. La o astfel de faza Torje intra in careu si cade, insa arbitrul nu acorda nimic (reluarea da dreptate deciziei lui). Insa la faza urmatoare, o minge centrata de acelasi Torje, este extrasa de M NIculaie dintre Andrade si Maftei si introdusa in poarta goala cu nonsalanta, 2-0 pentru Dinamo, victoria era deja in buzunar. Rapid se napusteste in atac, insa presiunea lor este din ce in ce mai slaba, probabil pe fondul oboselii. Dinamo incet controleaza jocul ce se apropie de final, rapidistii par resemnati cand in min 89 Cristea, cu un sut din 16 metri urca scorul la 3-0. Din acest moment meciul era jucat, desi arbitrul a acordat 5 minute extra de joc, in care Dinamo efectiv s-a jucat cu adversara care astepta fluierul final. Au mai intrat spre final si Niculescu si Zicu, inlocuind pe Danciulescu si Torje, in aplauzele publicului spectator. Victoria este contabilizata apoi la expirarea minutelor de prelungire, jucatori, antrenori, spectatori, actionari, toata lumea se bucura si pleaca fericita acasa.